בועז ענבר- פסיכולוג קליני מומחה.

מטפל בקבוצות במכון, מאבחן, מדריך הורים ורכז בגן תקשורת לילדים על הרצף האוטיסטי

ויסות חושי אצל ילדים

 

מכירים את זה שהאטיקט של הבגד "משגע" את הילד?

שחם לו מאוד גם בחורף הקר?

המגע עם מים או חול מרתיעים אותו?

הוא רגיש במיוחד לרעשים?

 

ברוכים הבאים לעולמם של החיים עם רגישות חושית מוגברת! (או בשמם הפורמלי יותר – קשיים בוויסות החושי).

 

ויסות הוא שם כללי ליכולת של אדם לנהל את עצמו מבחינה רגשית והתנהגותית באופן המותאם לסביבה ולמצבים שונים בתחומי החיים. פן אחד מבין יכולות הוויסות השונות, הוא יכולת הוויסות החושי, או ליתר דיוק, הקושי בוויסות החושי (לעיתים נקרא גם קושי בעיבוד החושי).

מהו ויסות חושי:

היכולת לוויסות חושי קיימת ברמה מזערית אצל תינוקות ומתפתחת עם השנים. ליכולת זו מצטרפות במהלך ההתפתחות יכולות הוויסות הרגשי וההתנהגותי. הכוונה בוויסות חושי היא היכולת של החיישנים שלנו, החושים שלנו, להעביר מסרים בצורה מדויקת ומותאמת, ככל הניתן, לגבי גירויים חיצוניים (מגע, רעש) ופנימיים (רעב, עייפות). מחקרים מעריכים כי 15% מהילדים סובלים מקשיים בוויסות החושי ברמה כזו או אחרת.

קיימים שני סוגים של קשיים בוויסות החושי:

  • רגישות יתר – ילדים אצלם המסרים עוברים בצורה עוצמתית מדי.
  • תת רגישות – ילדים אצלם המסרים מתפספסים ולא נקלטים.

רגישות יתר אל מול תת רגישות:

הראשונים, בעלי רגישות היתר, חווים את העולם בצורה חיה יתר על המידה. תחושת רעב היא 'קטסטרופה', האטיקט של הבגד בלתי נסבל, להירטב באמבטיה זו חוויה מבעיתה, בלון שהתפוצץ הוא טרגדיה וכן הלאה. השניים, בעלי תת-הרגישות, חווים את העולם דרך החושים בצורה קהה יתר על המידה וכדי שמשהו יירשם הם זקוקים לגירוי עוצמתי ביותר. הם נהנים מגרימת רעש חזק ופיצוץ בלונים, אוכל עם טעמים בולטים או שילובים תמוהים, הם הולכים בחורף עם כפכפים וחולצה קצרה; בגן השעשועים הם חסרי "פחד" וגם לא נראה שכואב להם כפי שהיינו מצפים מנפילות או מכות (ולכן הם גם לא לומדים להעריך סכנה כראוי).

ישנם יותר ילדים עם רגישות יתר מאשר תת רגישות, אך ההפרדה בין שני הטיפוסים אינה תמיד חד משמעית וישנם ילדים המאופיינים ברגישות-יתר ובתת-רגישות יחדיו (בתחומים מסויימים ישנה רגישות יתר ובתחומים אחרים קיימת תת רגישות).

אבחון הפרעות בוויסות החושי:

אבחון של הפרעה בוויסות החושי יכול לסייע להורה ולילד להתמודד טוב יותר עם הקושי. אבחון כזה נעשה אצל איש מקצוע מתאים (רופא, פסיכולוג או מרפא בעיסוק עם מומחיות בהפרעות בוויסות החושי), אשר בהערכה ראשונית או באבחון מקיף בוחן את התפקוד הראשוני ואת מהלך ההתפתחות.

איך נזהה הפרעות בוויסות החושי:

סַימנים שונים מגבירים את הסיכוי כי קיים קושי של החושים לספק חיווי מווסת ומאוזן יחסית. כאלה עשויים להיות (אם כי לא בהכרח יעידו על קושי בוויסות): הטמפרמנט של הילד, סף התסכול והיכולת להירגע או להיעזר בהרגעה, עוצמת ומשך ההתפרצויות, דפוסי הירדמות ושינה, קצב ושלבי השגת אבני הדרך המוטוריות, התמודדות עם מעברים וכניסה למסגרות ועוד. סימנים נוספים שנראים לעיתים כשוליים יכולים להעיד על חוסר איזון במערכת החושים הרחבה, כמו למשל: רגישויות ואלרגיות שונות, נוזלים באוזניים ו/או דלקות גרון חוזרות, אסטמה של העור, סרבנות למוצץ ועוד.

עם הזמן והשנים, הקושי בוויסות החושי מתמתן באופן משמעותי, אך מופיע בצורה אחרת,  ויתבטא בוויסות הרגשי וההתנהגותי. קושי זה יבוא לידי ביטוי בתגובות חסרות פרופורציה לחוויות מתסכלות ומרגיזות או התנהגות חסרת מודעות לסביבה. ללא טיפול ותשומת לב רבה לקשיים אלו קיים הסיכון להתפתחות הפרעות נוספות בעתיד (הפרעת קשב וריכוז, הפרעות מצב-רוח וחרדה, הפרעות אכילה, התמכרויות ועוד). לפיכך, כדאי להתחיל ולטפל בבעיית הוויסות החושי בגיל צעיר דרך אבחון ועבודה עם מרפא בעיסוק, תזונאית, פסיכולוג וכיוצ"ב.

Share: