מהי תופעת נידוי חברתי?

נידוי חברתי הוא מצב בו ילד מסוים מנודה מבחינה חברתית, מהסביבה שלו. בגילאים הצעירים, בהם ילדים מרבים לבלות הרבה עם חבריהם, הם מעצבים את אישיותם ואת העצמי שלהם באמצעות החברה בסביבתם, ולכן נידוי חברתי יכול להשפיע רבות על מצבו הרגשי והנפשי של הילד.

מדוע ילד סובל מנידוי חברתי? כיצד זה בא לידי ביטוי? האם ניתן לטפל בנידוי חברתי, ומהם הכלים לכך? כל המידע בעמוד הבא.

מה הסיבות לנידוי חברתי?

ישנן מספר סיבות אשר יכולות להביא ילד למצב בו מנדים אותו חברתית

• ילד תוקפן ואלים – באופן טבעי, ילדים אשר מגיבים באלימות ובתוקפנות, גורמים לסביבתם להתרחק מהם ולנדות אותם חברתית.
• חוסר הבנת החוקים החברתיים – ילדים אשר לא תמיד יודעים כיצד לנהוג במצב חברתי כזה או אחר, באם יחזרו על התנהגות זו עשויים לסבול מנידוי חברתי.
• חוסר בטחון המתפרש כעוינות – לעיתים, חוסר ביטחון של ילד הנובע מהתמקדות בחולשות שלו, במקום החוזקות שלו, יכול להביא לנידוי חברתי. הילד שם עצמו כ"אנטי", ממהר להתגונן באמצעות מתקפה, בה הוא מרחיק מסביבתו חברים ואנשים קרובים.
• תלות בחברה שתקבל אותי – לעיתים קרובות, הרצון של ילד להיות מקובל ואהוב, צורך מולד של כולנו, הופך אותו לתלותי, וכתוצאה מכך, החברה מנדה אותו כיוון שאינה רוצה להיות עם ילד תלותי.

מהי תופעת נידוי חברתי

קיימות עוד סיבות רבות לנידוי חברתי וחשוב לזכור כי לעיתים הנידוי אינו בהכרח כתוצאה להתנהגות מסויימת של הילד עצמו.

כיצד בא לידי ביטוי קושי חברתי אצל ילדים?

קושי חברתי אצל ילדים יכול לבוא לידי ביטוי במספר היבטים:

• קושי לימודי – לעיתים, הילד יתקשה בתחום הלימודים, בשל חוסר הביטחון שחווה, ולא בגלל קושי לימודי גרידא.
• קושי תקשורתי – הילד יכול לחוות קושי להביע את עצמו, לתקשר עם סביבתו, בשל החשש שמא זה לא יתקבל וכלן הוא יעדיף, לעיתים קרובות, פשוט לשתוק ולהתנתק מהסביבה.
• קושי רגשי – ילד אשר חווה קושי חברתי, בהחלט יחווה גם קושי רגשי כיוון שירגיש שאינו אהוב ואהוד על חבריו. הקושי הרגשי יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות כגון תוקפנות ואלימות, אפאטיות, ועוד.

כיצד ניתן לטפל בלקות חברתית?

מחקרים מראים כי התמודדות עם נידוי חברתי באמצעים חינוכיים בהם המורים מתערבים, לא תמיד עוזרים ואף גורמים להתנגדות יתרה.

גם במקרה של התערבות ההורים, סביר להניח שזה לא יעבוד. התערבות ההורים בדרך כלל משפיעה לרעה, מכיוון שהם מכניסים את המתח, החרדה והרצון שלהם שהכל יהיה בסדר עם הילד האהוב שלהם. ההורים בהחלט יכולים לתמוך בבית בילדיהם, לשפוע עליו אהבה ותמיכה, לחזק את בטחונו ולשוחח איתו – אך כשהם מתערבים באופן ישיר במעשה הנידוי, התוצאות לא חיוביות ברוב המקרים.

לכן, רצוי ללמד את הילד ולכוון אותו כיצד להתמודד ולהכיל את הסיטואציה, כיצד להגיב במצבים חברתיים מורכבים, כיצד להשתלב בצורה נכונה בסיטואציות חברתיות, כיצד לפתח חברויות וכיו"צב.

יש להעניק לילד כלים ומיומנויות חברתיות שיאפשרו לו להתמודד עם הסיטואציה ולהשתלב חברתית

לקות חברתית – המכון של חגי ודורון

המכון של חגי ודורון מתמחה בהקניית מיומנויות חברתיות לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, לקויות למידה ובעיות בויסות החושי. באמצעות הטיפול והמפגש עם ילדים נוספים בגילו, כאשר מטפלי הקבוצה מתווכים לו את הסיטואציה ומכוונים אותו בזמן אמת – מצליח הילד לרכוש את המיומנויות החברתיות הנחוצות לו על מנת להשתלב בצורה הנעימה והטובה ביותר בחברה שסביבו.

האם נידוי חברתי של ילדים משפיע על עתידם?

שאלה זו מעסיקה חוקרים ואנשי טיפול וחינוך רבים. מהן ההשפעות של ילד שעבר נידוי חברתי, על חייו כמבוגר? האם גורלו נחרץ? האם ניתן להתגבר על קושי חברתי?…

ויסות חושי והשלכותיו על מיומנויות חברתיות

מכירים את זה שאתם הולכים ברחוב עם הילד/ה שלכם ופתאום נשמע פיצוץ של בלון והילד/ה שלכם מגיב בחרדה רבה ונבהל מאוד?
או שאולי כשהילד/ה שלכם רוצה לתת לכם חיבוק, החיבוק הזה מאוד מאוד חזק וארוך?…

טיפול רגשי לילדים

חוסר איזון רגשי אצל ילדים עלול לפגוע גם בהורים. כאשר ילדים מגיעים למצב רגשי כזה, הם לא זמינים להתפתחות קוגניטיבית ומוטורית וגם היכולת שלהם לפתח מערכת יחסים חברתית עלולה להתעכב. מעבר לכך, חסך רגשי עלול לבוא…

נידוי חברתי – איך נמנעים?

בעיות חברתיות אצל ילדים הוא נושא המוכר לכולם ומהווה מכנה משותף רחב בכל המגזרים והמעמדות. ילד יכול להיות מנודה חברתית מסיבות שונות ומשונות ופעמים רבות שיפוט מהיר של ילד אחד המחליט שאותו ילד אינו טוב מספיק או אינו …

הקשר בין הפרעות קשב וריכוז ומיומנויות חברתיות

כהורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, אתם בוודאי ערים לקושי החברתי העומד בפני ילדכם. הגוזלים שלנו, שלעיתים כבר לא כאלו גוזלים, נתקלים בסיטואציות שוודאי יהיו מוכרות לכם מחיי היומיום שלהם:…

ריאיון עם חגי

צפו בריאיון עם חגי בידרמן בתוכנית "הסיפור שלי" משנת 2005.

 

 

 

 

 

 

Share:

תפריט נגישות

חייגו אלינו